2019 Race Calendar

 

 calendarhead january

 

13 - YWCA of Mpls Winter Indoor Tri #1(Minneapolis)

20 - LIfe Time Indoor Tri (multiple club locations

  

calendarhead february

 

 

9-10 - Tri-U-Mah Indoor Triathlon (UM-Minneapolis)

10 - YWCA of Mpls Winter Indoor Tri #2 (Minneapolis)

23 - CycleHealth Winter Kidarod (Maple Grove)

24 - St. Cloud YMCA Indoor Tri (St. Cloud)

  

March heading

 

10 - YWCA of Mpls Indoor Tri Series #3 (Minneapolis)

17 - Winter Triathlon National Championship (Theodore Wirth Park, Minneapolis)

24 - LIfe Time Indoor Tri (multiple club locations

 

calendarhead_April.png

14 - YWCA of Mpls Spring Indoor Tri #4(Minneapolis)

 

May header

11 - UMM-Tinman (Morris)

18 - Spring Classic Duathlon (Lake Elmo) 

25 - Apple Duathlon (Sartell)

 

June header

 

01 - 1st annual Triathletes vs. Swimmers Open Water Challenge (Hopkins)

02 - Buffalo Triathlon (Buffalo) - IT'S BACK!

02 - New Bri Tri (New Brighton)

02 - Pigman Sprint (Pleasant Creek State Park, Palo, IA)

02 - Eau Claire Triathlon (Eau Claire, WI)

08 - Trinona Kids - (Winona)

09 - Trinona (Winona)

14-15 - Fairmont Triathlon (Fairmont)

15 - Lake Minnetonka Triathlon (Excelsior)

21 - Tri For Health Youth Tri (Jackson)

22 - Tri For Health Adult Tri (Jackson)

22 - My First Tri (Lino Lakes)

23 - (It's Back!) Gear West Duathlon (Orono)

23 - High Cliff Triathlon (Lake Winnebago, WI)

29 - Perham Triathlon (Perham, MN)

29 - Graniteman Clearwater (Warner Lake)

  

July header

 

13 - Life Time Minneapolis Tri (Minneapolis)

13 - Timberman (Grand Rapids)

20 - Moose Lake Triathlon (Moose Lake)

20 - 4th annual Bertram Blast Off Road Tri/Du / Trail Run (Monticello)

20 - Turtleman Triathlon - Sprint (Shoreview)

20 - Turtleman Triathlon - Olympic (Shoreview)

21 - Heart of ther Lakes (Annandale)

21 - Buzz Ryan Sprint Triathlon (Island Lake, Duluth)

27 - Hoot Lake Triathlon (Fergus Falls)

27 - Shell Lake Triathlon (Shell Lake, WI)

28 - Chisago Lakes Minnesota (Chisago City)

  

August header

 

03 - Lake Minnewaska Triathlon (Glenwood)

03 - Graniteman Big Lake (Lakeside Park)

04 - Brewhouse Triathlon (Island Lake, Duluth)

10 - Superior Man Triathlon 3x "Favorite Race of the Year" (Duluth)

10 - Ignite Swim/Run (Cyuna State Park, Ironton)

10 - 17th Northwoods Triathlon (Nevis)

10 - Green Lake Kid's Tri (Spicer)

10 - Great Up North Triathlon (International Falls)

11 - Green Lake Triathlon (Spicer)

11 - YWCA Women's Triathlon (Lake Nokomis, Minneapolis)

11 - Wingman (Red Wing)

17 - Younglife Tri (Detroit Lakes)

17 - St. Paul Triathlon - Sprint (Lake Phalen)

17 - St. Paul Triathlon - Olympic (Lake Phalen)

17 - Bluff Land Triathlon (Rushford)

18 - Bluff Creek Sprint & Olympic (Ogden, IA)

23 - Maple Grove Kids Splash & Dash (Weaver Lake Park_

24 - Maple Grove Triathlon (Weaver Lake Park)

24 - Kiwanis Kids Triathlon (Baxter)

24 - Xterra Sleeping Giant (Thunder Bay, ONT)

25 - Lakes Country Triathlon (Baxter)

31 - Hopkins Royal Triathlon 2018 Race of the Year - (Shady Oak Beach, Hopkins)

 

September header

 

07 - Square Lake 71.3 (Stillwater)

08 - Square Lake Sprint (Stillwater)

15 - One Last Tri - Sprint (White Bear Lake)

15 - One Last Tri - Olympic (White Bear Lake)

21 - CLC 24/7 Duathlon (Fergus Falls)

28 - Fall Classic Duathlon(Lake Elmo)

  

October header

  

November header

 

 

Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.